Sprężyna – czym jest i jakie są jej rodzaje? Rodzaje sprężyn

Sprężyna - czym jest i jakie są jej rodzaje? Rodzaje sprężyn

Sprężyna – czym jest i jakie są jej rodzaje? Rodzaje sprężyn

Category : sprężyny

Dziś omówimy rodzaje sprężyn. Sprężyna to element mechaniczny, którego rolą jest zmagazynowanie i późniejsze oddanie energii. Można powiedzieć, że od strony fizycznej jest to maszyna prosta, której zadaniem jest konwersja energii kinetycznej do potencjalnej, a następnie z powrotem do kinetycznej.

Rodzaje sprężyn

Wyróżniamy kilka rodzajów sprężyn w zależności od ich kształtu i zastosowania. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane ich formy.

Sprężyny wykonane z drutu, można podzielić na:

1. Sprężyny naciskowe – ich cechą charakterystyczną jest pionowy kształt, równoległy do oddziałujących na nie sił. Ponadto, w sprężynach naciskowych, mamy do czynienia ze spoczywającymi na sobie zwojami. Oznacza to, że wektor sił oddziałujących na sprężynę naciskową jest zgodny z jej osią wzdłużną.

2. Sprężyny naciągowe – na tle innych sprężyn wyróżniają je specyficzne zaczepy, umiejscowione na obydwu końcach sprężyny. Ponadto sprężyny naciągowe posiadają napięcie wstępne, które wymusza powrót detalu do standardowego położenia.

3. Sprężyny skrętne – posiadają one dość specyficzny kształt, dzięki któremu mogą przenosić poszczególne siły pod różnymi kątami (np. kątem prostym). Sprężyny skrętne mogą być zarówno prawo, jak i lewozwojowe.

4. Sprężyny kształtowe – mogą one przenosić energię w dowolnych kierunkach i w dowolny sposób. Często są produkowane na życzenie Klienta.

Sprężyny wykonane z metalowej taśmy, można podzielić na:

1. Sprężyny spiralne – są one wykorzystywane głównie w elementach napędowych maszyn i urządzeń. Ich cechą charakterystyczną jest konstrukcja, oparta na wstępnie obciążonej momentem skrętnym taśmie.

2. Sprężyny talerzowe – charakteryzuje je specyficzna konstrukcja, zapewniająca przenoszenie dużych sił, przy relatywnie małych rozmiarach. Zazwyczaj mają one niewielką powierzchnię styczną i posiadają kształt ściętego trapezu z otworem w środku (choć nie jest to standardem).

3. Sprężyny kształtowe – wykonuje się je na specjalne życzenie Klienta. Przenoszą one przeróżnie ukierunkowane siły, w zależności od ich konstrukcji.

Modyfikacje technologiczne

Wyróżnia się również inne rodzaje sprężyn, które są swoistymi odmianami wyżej wymienionych układów. Przykładem jest tutaj sprężyna zaworowa, która jest połączeniem odmian naciskowej i naciągowej. Służy ona do otwierana/zamykania zaworu, w zależności od aktualnej sytuacji.

Ze względu na złożoność tematu, dokładny i kompleksowy podział sprężyn nie jest możliwy. Niemniej najczęściej spotykane rozwiązania opierają się na wyżej zdefiniowanych kryteriach i ich drobnych modyfikacjach.

Chcesz wiedzieć więcej o sprężynach? Nie zapomnij systematycznie odwiedzać nasz blog.


Autorem tego tekstu jest firma Sprężynobłysk, zajmująca się produkcją sprężyn i elementów sprężystych wysokiej jakości. Poznaj pełną ofertę tego katowickiego producenta sprężyn. 


Log out of this account

Leave a Reply

Szybki kontakt

Sprężynobłysk M. Chwila
ul. ks. Siwka 9
40-305 Katowice
telefon: (+48) 32 256 63 87

DLA NAS LICZYSZ SIĘ TY!

Celem naszej polityki jest produkcja najwyższej jakości sprężyn, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

KRÓTKI CZAS REALIZACJI

W biznesie liczy się czas, dlatego nasza wytwórnia sprężyn zawsze dokłada w pełni starań aby dostawy naszych produktów były realizowane w jak najkrótszym terminie.