Sprężyny w życiu codziennym, czyli gdzie wykorzystujemy sprężynę

Sprężyny w życiu codziennym, czyli gdzie wykorzystujemy sprężynę

Sprężyny w życiu codziennym, czyli gdzie wykorzystujemy sprężynę

Category : sprężyny

Przynajmniej raz w życiu pstrykaliśmy długopisem z wkładem, włączając go i wyłączając, a przy tym denerwując wszystkich dookoła lub widzieliśmy, szczególnie starsze osoby, jak nakręcały swoje zegarki, bocznym pokrętłem, aby pokazywały prawidłową godzinę. [sprężyny]

Co nas tak cieszyło w tym długopisie i wypychało przycisk włącznika lub jaka magiczna siła napędzała mechanizm zegarka? Mianowicie był to sprytny, mały drucik, skręcony jak loki na głowie, znany wszystkim pod nazwą sprężyna.

Sprężyny tapicerskie

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często sprężyny występują w naszym życiu i w jak wielu dziedzinach są wykorzystywane. Sprężyny tapicerskie wykorzystywane są w łóżkach i fotelach tapicerowanych, pozwalając odpowiednio dopasować się do siadającego lub kładącego się człowieka.

Sprężyny gazowe

Ile szyb w kuchennych szafkach, które są najczęściej otwieranymi meblami w domu, byłoby już potłuczonych, gdyby nie sprężyny gazowe, które amortyzują uderzenie opadających lub zamykających się drzwiczek. Ta sama sprężyna, wyciszając i spowalniając uderzenie zamykanych drzwiczek, pozwala dzieciom podkradać słodycze z szafki, bez obawy, że stuknięcie obudzi czujność rodziców.

Sprężyny naciskowe

Sprężyny gazowe, ale również sprężyny naciskowe bardzo dobrze znają rowerzyści, korzystający z ulgi, szczególnie na nierównej powierzchni, jaką dają przednie lub tylne amortyzatory, w których te sprężyny są zamontowane.

Sprężyny w życiu codziennym, czyli gdzie wykorzystujemy sprężynę
Sprężyny wykorzystane w do budowy roweru

Przykładem sprężyn spiralnych, naciskowych jest również sprężyna wykorzystywana w długopisie.

Sprężyna naciągowa

Podobna sprężyna, tylko że sprężyna naciągowa pozwala kontrolować kąt otwierania się drzwi wejściowych. Sprężyna naciągowa, której praca polega na rozciąganiu, może również kontrolować stopień naciągnięcia linki stalowej, którą łączy ze słupem, na przykład przy elektrycznych pastuchach, gdzie może amortyzować naprężenia kabla z prądem, w przypadku napierania na niego przez zwierzę.

Sprężynie naciągowej zawdzięczamy również możliwość słuchania gry na fortepianie, gdzie odpowiednio naciągnięte, dzięki sprężynom struny, wydaja odpowiedni dźwięk przy uderzeniu klawiszy.

Sprężyna płaska

A czymże jest resor, bez którego nie wyobrażamy sobie bezpiecznej jazdy samochodem, jak nie typowym przykładem sprężyny płaskiej. Sprężynę płaską, tylko że najczęściej drewnianą, wykorzystywano już tysiące lat temu do miotania na dalekie odległości wielkich pocisków kamiennych, a setki lat temu do podniesienia komfortu jazdy karetami.

Inne zastosowania sprężyny

Stare zegary mechaniczne, wykorzystują energię sprężyny napędowej, która ściśnięta poprzez nakręcenie, powoli rozprężając się popycha cały mechanizm do pracy. Również dzięki sprężynie mamy możliwość wypoziomować stół lub inne przedmioty, które wymagają stabilnej postawy.

Nie sposób tutaj ominąć przemysłu kolejowego, w którym bardzo duże ciężary przewożone, przez równie ciężkie pociągi, są amortyzowane przez wielkie sprężyny.

Sprężyny w życiu codziennym, czyli gdzie wykorzystujemy sprężynę
Ogromne sprężyny jako niezbędny element wagonu kolejowego

Dużo mniejsza, skrętna sprężyna wykorzystywana jest przez hydraulików, którzy chcąc rozbić kamień i osady, penetrują rury w celu ich udrożnienia. Wymienione tutaj przykłady pokazują, jak wielkie spektrum zastosowania i działania mają sprężyny i jak często są niedoceniane.

Chcesz wiedzieć więcej o sprężynach? Nie zapomnij systematycznie odwiedzać nasz blog.


Autorem tego tekstu jest firma Sprężynobłysk, zajmująca się produkcją sprężyn i elementów sprężystych wysokiej jakości. Poznaj pełną ofertę tego katowickiego producenta sprężyn. 


Log out of this account

Leave a Reply

Szybki kontakt

Sprężynobłysk M. Chwila
ul. ks. Siwka 9
40-305 Katowice
telefon: (+48) 32 256 63 87

DLA NAS LICZYSZ SIĘ TY!

Celem naszej polityki jest produkcja najwyższej jakości sprężyn, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

KRÓTKI CZAS REALIZACJI

W biznesie liczy się czas, dlatego nasza wytwórnia sprężyn zawsze dokłada w pełni starań aby dostawy naszych produktów były realizowane w jak najkrótszym terminie.